pipe_19

خوردگی از مهمترین عوامل استهلاک قطعات و از معضلات اساسی صنایع میباشد. خوردگی به معنی تغییر در خواص و مشخصات مواد وکاهش مقاومت مکانیکی و نهایتا انهدام آنهاست که بر اثر عوامل محیطی اتفاق می افتد و سالیانه هزینه های سرسام آوری را تحمیل میکند . صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کارخانجات شیمیایی ودارو سازی ؛ صنایع سنگین تولیدی نظیر فولاد سازی ؛  و آب و فاضلاب، از جمله صنایعی هستند که بیشتر با این پدیده دست به گریبانند.

استفاده از لوله ها و اتصالات پلیمری و کامپوزیتی بجای نوع فلزی آنها  یکی از راههای مقابله با معضل خوردگی است چرا که پلیمرها عموما در برابراغلب عوامل بوجود آورنده  این پدیده مقاوم تر از فلزات هستند . بعلاوه بدلیل سبکی  وزن و نیز هزینه های نگهداری پائین تر در طول عمر خود و چند مشخصه دیگر در مواردی به همتایان فلزی خود ترجیح داده  میشوند.

لوله ها و تجهیزات کامپوزیتی جهت انتقال و فرایند  سیالات و گازهای خورنده طی ۶۰ سال گذشته کاربردهای  روز افزونی  در صنایع پیدا کرده اند . درصد بسیار بالائی از این محصولات از ترکیب الیاف شیشه با رزینها تولید میگردند. بنابراین عموما از نام  (FIBERGLASS) لوله و اتصلات و تجهیزات فایبرگلاس یا GRP  (جی آر پی )برای نامیدن آنها استفاده میشود.

رزینها انواع مختلفی دارند از جمله :

پلی استر        POLYESTER  :

وینیل استر    VINYL ESTER  :

اپوکسی        epoxy           :

 

اسامی مختلف لوله ها و تجهیزات  کامپوزیتی  معرف مواد اولیه ای است که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته است.در تعریفی ساده :

  • GRP :   لوله ها و اتصالات  و سایر تجهیزاتی هستند که از رزین پلی استر و الیاف شیشه ساخته شده و عموما  برای نگهداری و انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب ها مورد استفاده قرار میگیرند.
  • : GRE  اصطلاحی  است که در صنایع به قطعات کامپوزیتی ساخته شده از رزین اپوکسی همراه با الیاف شیشه اطلاق میگردد. این اصطلاح در صنایع نفت بمنظور توصیف  لوله ها و اتصالات و تجهیزات  با مشخصه اصلی مقاومت بالا در برابر خوردگی ناشی از تماس با مواد شیمیایی؛ نفت ؛  گازوفاضلابهای صنعتی و …. بکار میرود..
  • GRV :محصولات ساخته شده از رزین وینیل استرو الیاف شیشه با این نام خوانده میشوند. محصولات GRV  در برابر بسیاری از  مایعات با ماهیت اسیدی و خورنده  تا دماهای بالا مقاومت عالی دارند.وقابلیتهای خود را در صنایع شیمیایی بخوبی به اثبات رسانده اند.

حضور هر یک از رزینهای فوق در ساختار لوله و اتصالات و مخازن کامپوزیتی ، مشخصات متفاوتی را از دید مقاومت حرارتی و شیمیایی در محصول نهایی پدیدار میسازد.

 

اصطلاحات رایج :

GRP PIPE : لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین پلی استر

GRV PIPE: لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین وینیل استر

GRE PIPE  : لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین اپوکسی