pipe_19

خوردگی از مهمترین عوامل استهلاک قطعات و از معضلات اساسی صنایع میباشد. خوردگی به معنی تغییر در خواص و مشخصات مواد وکاهش مقاومت مکانیکی و نهایتا انهدام آنهاست که بر اثر عوامل محیطی اتفاق می افتد و سالیانه هزینه های سرسام آوری را تحمیل میکند . صنایع نفت، گاز و پتروشيمي، كارخانجات شیمیایی ودارو سازی ؛ صنايع سنگين توليدي نظیر فولاد سازی ؛  و آب و فاضلاب، از جمله صنايعي هستند که بیشتر با اين پديده دست به گريبانند.

استفاده از لوله ها و اتصالات پلیمری و کامپوزیتی بجای نوع فلزی آنها  یکی از راههای مقابله با معضل خوردگی است چرا که پلیمرها عموما در برابراغلب عوامل بوجود آورنده  این پدیده مقاوم تر از فلزات هستند . بعلاوه بدلیل سبکی  وزن و نیز هزینه های نگهداری پائین تر در طول عمر خود و چند مشخصه دیگر در مواردی به همتایان فلزی خود ترجیح داده  میشوند.

لوله ها و تجهیزات کامپوزیتی جهت انتقال و فرایند  سیالات و گازهای خورنده طی ۶۰ سال گذشته کاربردهای  روز افزونی  در صنایع پیدا کرده اند . درصد بسیار بالائی از این محصولات از ترکیب الیاف شیشه با رزینها تولید میگردند. بنابراین عموما از نام  (FIBERGLASS) لوله و اتصلات و تجهیزات فایبرگلاس یا GRP  (جی آر پی )برای نامیدن آنها استفاده میشود.

انواع مختلف الیاف شیشه با حروف اختصاری  از هم متمایز میشوند مانند : E، S،C،ECR، AR. تركيبات شيميايي اين الياف با هم متفاوت است و هر كدام براي كاربرد خاصي طراحی شده اند:

glass- E مصارف عمومی
glass- R خواص مکانیکی بالاتر
glass-S خواص مکانیکی بالاتر
glass-c مقاومت شیمیایی مناسب
glass-ECR مقاومت اسید و باز خوب
glass-AR مقاومت اسید و باز خوب

رزینها نیز انواع مختلفی دارند از جمله :

پلی استر        POLYESTER  :

وینیل استر    VINYL ESTER  :

اپوکسی        epoxy           :

اصطلاحات رایج :

GRP PIPE : لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین پلی استر

GRV PIPE: لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین وینیل استر

GRE PIPE  : لوله های کامپوزیتی ( فایبرگلاس ) ساخته شده از الیاف شیشه و رزین اپوکسی